Vláknina a zdravý životní styl

V posledních letech se neustále zvyšuje počet spotřebitelů, kteří se zajímají o své zdraví, správnou životosprávu a s tím související zdravou výživu. Při výběru potravin proto hledí nejen na to, jak potravina vypadá a chutná, ale stále častěji je zajímá, jaké výživové nebo zdravotní benefity spotřebiteli nabízí.

V obchodech se proto mnohem častěji setkáváme s funkčními potravinami, výrobky s nižším obsahem tuku nebo cukru, vyšším obsahem vlákniny a také s produkty obohacenými (nejen) o vitaminy či antioxidanty. Ve Mlýně Perner dobře víme, že správná výživa pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho života. Proto jsme investovali velké úsilí a finanční prostředky do vývoje moderní mlýnské technologie, kterou v České republice disponuje pouze náš mlýn. Díky této technologii nabízíme lidem se zájmem o zdravý životní styl celozrnné mouky Pernerky, jejichž výživová hodnota je ve srovnání s běžnou pšeničnou hladkou moukou mnohem vyšší.

Charakteristickým znakem celozrnných Pernerek je vysoký obsah vlákniny, která má nezastupitelnou úlohu pro naše zdraví. Pravidelný příjem vlákniny totiž přispívá k udržení rovnováhy střevní mikroflóry a správné funkci střev. Dlouhodobý nedostatek vlákniny má pro každého z nás řadu negativních důsledků. Mezi ně patří i častější zácpy a sklony k nadváze. Její dostatek naopak vytváří ideální prostředí pro střevní mikroflóru, která se vlákninou živí a pomáhá i k snadnějšímu vyprazdňování. Za zmínku rozhodně také stojí to, že vláknina do určité míry zabraňuje vstřebávání toxinů a škodlivých látek.

Co je vláknina

Jako vlákninu chápeme všechny látky rostlinného původu, například celulózu, arabinoxylany a beta-glukany, které prochází tenkým střevem a v nezměněné podobě se dostávají až do tlustého střeva. Jednotlivé složky vlákniny můžeme podle jejich vlastností rozdělit do dvou skupin, a to na vlákninu rozpustnou a nerozpustnou.

Rozpustná vláknina

Při průchodu tenkým střevem se rozpustná vláknina částečně chová jako „bariéra“, která zabraňuje vstřebávání stravitelných sacharidů, cholesterolu a žlučových solí. Proto mají mlynářské i pekárenské produkty s vysokým obsahem vlákniny nižší glykemický index a jejich pravidelná konzumace přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Nízký glykemický index přináší spotřebiteli ještě jednu výhodu: po konzumaci výrobků s vysokým obsahem vlákniny se bude cítit delší dobu sytý a zjednodušeně řečeno, nebude mít za chvíli znovu hlad. V konečném důsledku tedy sníží i svůj energetický příjem. Právě přebytek energie ve stravě u evropské populace je hlavní faktor, který vede k rozvoji civilizačních onemocnění, tedy nadváhy, obezity, cukrovky 2. typu ad.

Nerozpustná vláknina

V tlustém střevě slouží ve vodě nerozpustná vláknina jako potrava pro střevní bakterie, například bifidobakterie a laktobacily, které ji dokážou částečně nebo úplně rozštěpit. Výsledkem je produkce kyseliny mléčné a některých dalších krátkých mastných kyselin. Tyto organické kyseliny snižují pH v tlustém střevě, což vede ke zvýšenému vstřebávání minerálních látek, zejména vápníku. Nízké pH taktéž zabraňuje vzniku potencionálních karcinogenů ze žlučových solí. Kyselina máselná navíc slouží jako hlavní zdroj energie pro kolonocyty, které jsou součástí tzv. slizniční bariéry. Pravidelný příjem vlákniny tedy přispívá k udržení rovnováhy střevní mikroflóry a správné funkci střev.

Jak si vybrat potravinu s vlákninou?

Při označování potravin musí všichni výrobci potravin vycházet z platné legislativy. V tomto případě se jedná o legislativu evropskou, konkrétně o nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, které v souvislosti s vlákninou zavádí dvě možná označení potravin:

„zdroj vlákniny“, což je taková potravina, která obsahuje alespoň 3 g vlákniny na 100 g, a „s vysokým obsahem vlákniny“, kdy potravina musí obsahovat alespoň 6 g vlákniny na 100 g.

Pravidelná konzumace vlákniny v dostatečné míře má tedy celou řadu pozitivních vlivů na zdraví spotřebitele. Tyto vlivy byly prokázány mnoha výzkumy, a proto jsou zdravotní benefity související s vlákninou zakotveny i v evropské legislativě a to už něco znamená.    

Zdraví a vláknina

Legislativně jsou ošetřena taktéž zdravotní tvrzení, která se mohou objevit na obalech potravin. V tomto případě se jedná o nařízení Komise (EU) č. 432/2012, které rozlišuje tvrzení o celkové vláknině z určitého zdroje, případně o konzumaci určité složky vlákniny (beta-glukany). Důležité je poznamenat, že jednotlivá tvrzení týkající se konzumace celkové vlákniny se mohou používat pouze u výrobků s vysokým obsahem vlákniny, tedy těch, které obsahují alespoň 6 g vlákniny na 100 g. U jednotlivých složek jsou taktéž uvedeny další podmínky pro jejich použití, např. jejich minimální denní dávka, aby bylo dosaženo výsledného efektu.

Jak je to s vlákninou z jednotlivých obilovin? Vláknina z pšeničných otrub přispívá k urychlení střevního tranzitu, vláknina ze zrn ječmene a ovsa přispívá ke zvýšení objemu stolice a žitná vláknina přispívá k normální činnosti střev.


Jak získat dostatek vlákniny

Vláknina je obsažena v celé řadě potravin a patří mezi ně samozřejmě i celozrnné pečivo. Vláknina včetně dalších cenných látek se totiž soustřeďuje ve vnějším obalu zrna a v případě celozrnných mouk se mele právě i s tímto obalem, v případě Pernerky navíc zcela dohladka. To je jeden z hlavních důvodů, proč bychom měli místo bílého pečiva zařadit do našeho jídelníčku to celozrnné. V případě mouk Pernerek to půjde opravdu snadno. Nabídka celozrnných Pernerek je totiž opravdu pestrá – žitná celozrnná, špaldová celozrnná, pšeničná celozrnná hladká, pohanková celozrnná. Navíc celozrnné mouky můžete mít i v bio kvalitě. Sortiment mouk Pernerek najdete zde, zajímavé recepty pak na tomto odkaze.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.